Invitation Only Africa 2022

Invitation Only Africa 2022
Başlangıç:

14 August 2022

Bitiş:

17 August 2022

Ülke:

South Africa

Şehir:

Johannesburg

Son Başvuru:

Tamamlandı

Pandemi nedeniyle seyahatlerin kısıtlandığı ve G. Afrika Cumhuriyeti özelinde ülkeye giriş ve çıkışların belirli bir süre yasaklandığı bir süreç sonrasında sahra altı Afrika ülkelerinden alıcıları tek noktada buluşturmayı hedefleyerek Johannesburg'da bir ikili iş görüşmeleri organizasyonu gerçekleştirdik. 14-17 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenen organizasyona Derneğimiz üyesi 25 firma katıldı.

2021 yıl Türkiye ev ve mutfak eşyaları ihracatına baktığımızda en büyük pazarımızın %54,6 ile Avrupa ülkeleri olduğu, Afrika'nın ise %18,6lik pay ile ikinci sırada geldiği görülmekte. Afrika kıtasının en büyük ikinci ihracat pazarımız olmasına karşın ihracatımızın %70'inden fazlası Mısır, Libya, Cezayir, Fas ve Tunus'tan oluşan kuzey Afrika ülkelerine gerçekleşmekte. 583 Milyon$lık ithalati ile Dünya ithalatından %0,4 pay alan G. Afrika Cumhuriyeti ise, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 21.8 Milyon$lık ihracat ile ev ve mutfak eşyalar ihracatımızda %0,6lık bir paya sahip.

Türk ev ve mutfak eşyalar sektörünün 2017-21 dönemi ihracatına baktığımızda, genel bazda ihracatımızın %60 oranında arttığı, G. Afrika pazarına ihracatımızın ise genel ihracat artışımızın üzerinde %72,4 olarak gerçekleştiği görülmekte. G. Afrika pazarını ihracat yaptığımız diğer Afrika ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ise toplam ev ve mutfak esyaları ithalatları G. Afrika Cumhuriyeti'nden daha az olmasına karşın Kuzey Afrika ülkelerinin ithalatlarından aldığımız payın daha yüksek olduğu, buna karşın G. Afrika pazarındaki payımızın ithalat hacminin aksine sadece %3,7 olduğu bilinmekte.

G. Afrika pazarında Çin'in %65 gibi büyük bir paya sahip olması, bunun yanında pandemi ile birlikte lojistik sıkıntılar sonucunda Türkiye'nin görece avantajlı konuma gelmesinin önümüzdeki dönem G. Afrika pazarına ihracatımızı arttırabileceği düşünülerek Derneğimizce organizasyona start verildi.
Heyetimizin Johannesburg programının ilk günü Pretorya Ticaret Müşavirimiz Sn. ilker Eralp tarafından katılımcılarımıza pazar hakkında bilgilendirme yapıldı ve ardından Johannesburg'daki Makro, Pick n Pay, Kitchenique, Store & More, Adams Discount Center, West Pack ve Mr Price gibi zincirler ziyaret edilerek pazardaki ürünler ve rakipler analiz edilmeye çalışıldı. İkili iş görüşmelerine ise G. Afrika Cumhuriyeti haricinde yakın komşu 6 farklı ülkeden 46 satınalmacı dahil olarak toplamda 230 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Etkinlikte her katılıma firmamiz ortalama 12 alıcı ile iş görüşmesi fırsatı buldu. Ülkede ev ve mutfak eşyaları sektörüne yönelik etkin bir fuar organizasyonu olmaması nedeniyle bu ve benzeri sektörel ticaret organizasyonlarının en verimli pazara giriş faaliyeti olduğu görülmekte.

Ayrıca etkinliğimizin butik fuar konsepti ile sergileme raflari ve ürün numuneleri kullanılarak gerçekleştirilmesinin ve katılımcı firma sayısının 20'nin üzerinde olmasının Afrikalı alıcıların katılımını artırdığı ve programın başarısına olumlu etki ettiği değerlendirilmekte.

Etkinlik Katılımcıları