Invitation Only Africa 2022

Invitation Only Africa 2022
Başlangıç:

14 August 2022

Bitiş:

17 August 2022

Ülke:

South Africa

Şehir:

Johannesburg

Son Başvuru:

Tamamlandı

Pandemi nedeniyle seyahatlerin kısıtlandığı ve G. Afrika Cumhuriyeti özelinde ülkeye giriş ve çıkışların belirli bir süre yasaklandığı bir süreç sonrasında sahra altı Afrika ülkelerinden alıcıları tek noktada buluşturmayı hedefleyerek Johannesburg'da bir ikili iş görüşmeleri organizasyonu gerçekleştirdik. 14-17 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenen organizasyona Derneğimiz üyesi 25 firma katıldı.

2021 yıl Türkiye ev ve mutfak eşyaları ihracatına baktığımızda en büyük pazarımızın %54,6 ile Avrupa ülkeleri olduğu, Afrika'nın ise %18,6lik pay ile ikinci sırada geldiği görülmekte. Afrika kıtasının en büyük ikinci ihracat pazarımız olmasına karşın ihracatımızın %70'inden fazlası Mısır, Libya, Cezayir, Fas ve Tunus'tan oluşan kuzey Afrika ülkelerine gerçekleşmekte. 583 Milyon$lık ithalati ile Dünya ithalatından %0,4 pay alan G. Afrika Cumhuriyeti ise, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 21.8 Milyon$lık ihracat ile ev ve mutfak eşyalar ihracatımızda %0,6lık bir paya sahip.

Türk ev ve mutfak eşyalar sektörünün 2017-21 dönemi ihracatına baktığımızda, genel bazda ihracatımızın %60 oranında arttığı, G. Afrika pazarına ihracatımızın ise genel ihracat artışımızın üzerinde %72,4 olarak gerçekleştiği görülmekte. G. Afrika pazarını ihracat yaptığımız diğer Afrika ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ise toplam ev ve mutfak esyaları ithalatları G. Afrika Cumhuriyeti'nden daha az olmasına karşın Kuzey Afrika ülkelerinin ithalatlarından aldığımız payın daha yüksek olduğu, buna karşın G. Afrika pazarındaki payımızın ithalat hacminin aksine sadece %3,7 olduğu bilinmekte.

G. Afrika pazarında Çin'in %65 gibi büyük bir paya sahip olması, bunun yanında pandemi ile birlikte lojistik sıkıntılar sonucunda Türkiye'nin görece avantajlı konuma gelmesinin önümüzdeki dönem G. Afrika pazarına ihracatımızı arttırabileceği düşünülerek Derneğimizce organizasyona start verildi.
Heyetimizin Johannesburg programının ilk günü Pretorya Ticaret Müşavirimiz Sn. ilker Eralp tarafından katılımcılarımıza pazar hakkında bilgilendirme yapıldı ve ardından Johannesburg'daki Makro, Pick n Pay, Kitchenique, Store & More, Adams Discount Center, West Pack ve Mr Price gibi zincirler ziyaret edilerek pazardaki ürünler ve rakipler analiz edilmeye çalışıldı. İkili iş görüşmelerine ise G. Afrika Cumhuriyeti haricinde yakın komşu 6 farklı ülkeden 46 satınalmacı dahil olarak toplamda 230 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Etkinlikte her katılıma firmamiz ortalama 12 alıcı ile iş görüşmesi fırsatı buldu. Ülkede ev ve mutfak eşyaları sektörüne yönelik etkin bir fuar organizasyonu olmaması nedeniyle bu ve benzeri sektörel ticaret organizasyonlarının en verimli pazara giriş faaliyeti olduğu görülmekte.

Ayrıca etkinliğimizin butik fuar konsepti ile sergileme raflari ve ürün numuneleri kullanılarak gerçekleştirilmesinin ve katılımcı firma sayısının 20'nin üzerinde olmasının Afrikalı alıcıların katılımını artırdığı ve programın başarısına olumlu etki ettiği değerlendirilmekte.

Etkinlik Katılımcıları

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter