İngiltere Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

İngiltere Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti
Başlangıç:

24 March 2019

Bitiş:

25 March 2019

Ülke:

İngiltere

Şehir:

Londra

Son Başvuru:

Tamamlandı

  • Etkinlikler
  • İngiltere Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

2018 yılı ev ve mutfak eşyaları ithalatı 3.9 Milyar ABD$ düzeyinde gerçekleşen İngiltere, ithalatının yaklaşık %45 lik bölümünü Çin’den karşılamakta, ülkemiz ihracatı ise 240 Milyon$ ile sınırlı kalmaktadır. Pazarın büyüklüğüne karşın rekabetçi ve fiyat hassas bir özellik gösteren İngiltere pazarında başarılı olmak için tedarik zincirine yönelik çözümler üretilmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Herhangi bir depo veya lojistik çözüm üretilmeden ülkedeki büyük zincirler ile çalışmak çok mümkün görülmemektedir.

Öteyandan, doğru bir strateji ile, ülkemiz üreticilerinin sektördeki rekabetçi yaklaşımı ve esnek yapıları ile İngiltere pazarında mevcut %6 dan daha yüksek bir pay almaları da mümkün görülmektedir. Bu düşünceden hareketle, URGE projelerimizde yeralan firmalarımızın İngiltere pazarını yerinde incelemeleri ve pazardaki potansiyel alıcılar ile ikili iş görüşmeleri amacıyla 24-28 Mart 2019 tarihler arasında Londra ve toptancıların ağırlıklı olduğu Birmingham’a bir yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Heyetimizin 24 Mart akşamı Londra’ya varışından sonra 25 Mart Pazartesi günü katılımcılarımızın İngiltere pazarını ve pazardaki rakip firma ve ürünleri inceleyebilmeleri amacıyla bir retail tour düzenlenmiştir. Retail tour sırasında farklı tüketici gruplarına hitap eden; Wilko, Tesco, John Lewis, Habitat, Poundland ve Asda zincirleri ziyaret edilmiştir.

Programın ikinci günü olan 26 Mart Salı günü heyetimizin konakladığı otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmelere 16 İngiliz firması katılarak toplamda 178 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Londra görüşmelerini tamamlayan heyetimiz aynı akşam kara yolu ile Birmingham a geçmiş ve Çarşamba günü bu kez Birmingham da yerleşik alıcılar ile görüşmeler devam etmiştir. 12 alıcı firmanın katıldığı bölümde toplam 89 iş görüşmesi yapılmış ve böylece her iki şehirde toplam 267 iş görüşmesi, firma başına ortalama 12.7 görüşme gerçekleştirilmiştir.

İngiltere pazarı her ne kadar büyük bir ihracat potansiyeli barındırsa da Türk ev ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın bu pazara girmeleri veya pazarda derinleşebilmeleri için uzun vadeli stratejiler oluşturmaları gerekmektedir. Sadece 1 veya 2 kez fuara katılmanın, bir ticaret heyeti sonrasında hemen ticari bağlantı beklemenin doğru olmadığı düşünülmektedir. Bu yurtdışı pazarlama faaliyeti sonrasında belirli bazı alıcı firmalar ile önemli görüşmeler sağlanmış olmasına rağmen kalıcı ticari başarı için EVSİD olarak daha uzun soluklu ve bütünleşik bir pazarlama stratejisi üzerinde çalışmalara başlanmıştır.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 21

Alıcı firma: 28

Görüşme sayısı: 267

Etkinlik Katılımcıları