İngiltere Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

İngiltere Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti
Başlangıç:

24 March 2019

Bitiş:

25 March 2019

Ülke:

İngiltere

Şehir:

Londra

Son Başvuru:

Tamamlandı

  • Etkinlikler
  • İngiltere Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

2018 yılı ev ve mutfak eşyaları ithalatı 3.9 Milyar ABD$ düzeyinde gerçekleşen İngiltere, ithalatının yaklaşık %45 lik bölümünü Çin’den karşılamakta, ülkemiz ihracatı ise 240 Milyon$ ile sınırlı kalmaktadır. Pazarın büyüklüğüne karşın rekabetçi ve fiyat hassas bir özellik gösteren İngiltere pazarında başarılı olmak için tedarik zincirine yönelik çözümler üretilmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Herhangi bir depo veya lojistik çözüm üretilmeden ülkedeki büyük zincirler ile çalışmak çok mümkün görülmemektedir.

Öteyandan, doğru bir strateji ile, ülkemiz üreticilerinin sektördeki rekabetçi yaklaşımı ve esnek yapıları ile İngiltere pazarında mevcut %6 dan daha yüksek bir pay almaları da mümkün görülmektedir. Bu düşünceden hareketle, URGE projelerimizde yeralan firmalarımızın İngiltere pazarını yerinde incelemeleri ve pazardaki potansiyel alıcılar ile ikili iş görüşmeleri amacıyla 24-28 Mart 2019 tarihler arasında Londra ve toptancıların ağırlıklı olduğu Birmingham’a bir yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Heyetimizin 24 Mart akşamı Londra’ya varışından sonra 25 Mart Pazartesi günü katılımcılarımızın İngiltere pazarını ve pazardaki rakip firma ve ürünleri inceleyebilmeleri amacıyla bir retail tour düzenlenmiştir. Retail tour sırasında farklı tüketici gruplarına hitap eden; Wilko, Tesco, John Lewis, Habitat, Poundland ve Asda zincirleri ziyaret edilmiştir.

Programın ikinci günü olan 26 Mart Salı günü heyetimizin konakladığı otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmelere 16 İngiliz firması katılarak toplamda 178 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Londra görüşmelerini tamamlayan heyetimiz aynı akşam kara yolu ile Birmingham a geçmiş ve Çarşamba günü bu kez Birmingham da yerleşik alıcılar ile görüşmeler devam etmiştir. 12 alıcı firmanın katıldığı bölümde toplam 89 iş görüşmesi yapılmış ve böylece her iki şehirde toplam 267 iş görüşmesi, firma başına ortalama 12.7 görüşme gerçekleştirilmiştir.

İngiltere pazarı her ne kadar büyük bir ihracat potansiyeli barındırsa da Türk ev ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın bu pazara girmeleri veya pazarda derinleşebilmeleri için uzun vadeli stratejiler oluşturmaları gerekmektedir. Sadece 1 veya 2 kez fuara katılmanın, bir ticaret heyeti sonrasında hemen ticari bağlantı beklemenin doğru olmadığı düşünülmektedir. Bu yurtdışı pazarlama faaliyeti sonrasında belirli bazı alıcı firmalar ile önemli görüşmeler sağlanmış olmasına rağmen kalıcı ticari başarı için EVSİD olarak daha uzun soluklu ve bütünleşik bir pazarlama stratejisi üzerinde çalışmalara başlanmıştır.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 21

Alıcı firma: 28

Görüşme sayısı: 267

Etkinlik Katılımcıları

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter