Fildişi Sektörel Ticaret Heyeti

Fildişi Sektörel Ticaret Heyeti
Başlangıç:

09 April 2019

Bitiş:

12 April 2019

Ülke:

Fildişi Sahili

Son Başvuru:

Tamamlandı

Türk Ev ve Mutfak Eşyaları sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihracat pazarlarını geliştirmek ve özellikle sahra altı Afrika ülkelerine girişine destek olmak amacıyla EVSİD Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği olarak yapmış olduğumuz masa başı araştırmalarına paralel olarak Fildişi Sahili ve bölge ülkelerine yönelik sektörel bir ticaret heyeti düzenlenmesine karar verilmiş ve Ticaret Bakanlığımız onayı sonrasında çalışmalara başlanılmıştır.

Fildişi Toplantısı

20 firmalık katılım kontenjanımızın tamamlanması sonrasında tüm katılımcılarımızın detaylı profilleri ve tanıtım broşür sayfaları oluşturulmuş, Fransızca diline çevrilmiş ve gerek Fildişi Sahili gerekse komşu ülkeler Mali, Gana, Burkina Faso, Senegal ve Liberya’da yerleşik potansiyel alıcılara davetlerde bulunularak toplamda 28 firmanın görüşmelere katılımı sağlanmıştır.

Programın ilk günü Fildişi’nin en büyük ithalatçıları ve dağıtım kanalları olan Orca Deco, King Deco, Hyper Hayat, Carrefour, RDV, Chic Shop gibi mağazaları ziyaret ederek pazardaki rakip ürün ve firmaları analiz etme fırsatı bulan firmalarımız aynı akşam Abidjan Büyükelçiliğimiz tarafından verilen kokteyle katılmışlardır. 11 Nisan 2019 Perşembe günü heyetimizin konakladığı Azalai Oteli toplantı salonunda 09:00 – 17:00 saatleri arasında pazarın önemli distribütör ve toptancılarının katıldığı iş görüşmelerinde toplamda 245, ortalamada ise her katılımcı firmamız için 12 iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir.

İkili iş görüşmelerine, Gana, Senegal, Liberya, Mali, Burkina Faso gibi ülkelerden de alıcıların katılımının sağlanması görüşmelerin verimini arttıran bir etken olmuştur. Buna ilave olarak heyetimizin dönüş günü olan 12 Nisan Cuma günü firmalarımızın bir önceki gün görüştükleri veya ilave görüşme talep ettikleri Fildişi firmaları ile bireysel bazda görüşme gerçekleştirmeleri, somut iş birlikleri oluşturmak adına faydalı olmuştur.

Fildişi Sahili pazarının son üç yılda istikrarlı ve %7 gibi bir oranda büyüme sağlaması, ev ve mutfak eşyalarının yanında yapı malzemeleri ve gıda gibi farklı ürün gruplarında da ülkeyi Türk üreticiler için önemli bir pazar konumuna getirmiştir. Algılananın aksine ülkede kaliteli ürüne yönelik talebin fazla olduğu, Fransız ürünlerinin üst segment pazarda dominant olduğu görülmektedir. Fildişi pazarının istikralı ve büyümekte olan bir ülke, aynı zamanda diğer sahra altı ülkelerine geçiş kapısı olarak değerlendirilmesinin ev ve mutfak eşyaları sektörünün bölgeye ihracatını arttırmak için önemli olduğu düşünülmektedir.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 20

Alıcı firma: 28

Görüşme sayısı: 245

Etkinlik Katılımcıları