Fildişi Sektörel Ticaret Heyeti

Fildişi Sektörel Ticaret Heyeti
Başlangıç:

09 April 2019

Bitiş:

12 April 2019

Ülke:

Fildişi Sahili

Son Başvuru:

Tamamlandı

Türk Ev ve Mutfak Eşyaları sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihracat pazarlarını geliştirmek ve özellikle sahra altı Afrika ülkelerine girişine destek olmak amacıyla EVSİD Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği olarak yapmış olduğumuz masa başı araştırmalarına paralel olarak Fildişi Sahili ve bölge ülkelerine yönelik sektörel bir ticaret heyeti düzenlenmesine karar verilmiş ve Ticaret Bakanlığımız onayı sonrasında çalışmalara başlanılmıştır.

Fildişi Toplantısı

20 firmalık katılım kontenjanımızın tamamlanması sonrasında tüm katılımcılarımızın detaylı profilleri ve tanıtım broşür sayfaları oluşturulmuş, Fransızca diline çevrilmiş ve gerek Fildişi Sahili gerekse komşu ülkeler Mali, Gana, Burkina Faso, Senegal ve Liberya’da yerleşik potansiyel alıcılara davetlerde bulunularak toplamda 28 firmanın görüşmelere katılımı sağlanmıştır.

Programın ilk günü Fildişi’nin en büyük ithalatçıları ve dağıtım kanalları olan Orca Deco, King Deco, Hyper Hayat, Carrefour, RDV, Chic Shop gibi mağazaları ziyaret ederek pazardaki rakip ürün ve firmaları analiz etme fırsatı bulan firmalarımız aynı akşam Abidjan Büyükelçiliğimiz tarafından verilen kokteyle katılmışlardır. 11 Nisan 2019 Perşembe günü heyetimizin konakladığı Azalai Oteli toplantı salonunda 09:00 – 17:00 saatleri arasında pazarın önemli distribütör ve toptancılarının katıldığı iş görüşmelerinde toplamda 245, ortalamada ise her katılımcı firmamız için 12 iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir.

İkili iş görüşmelerine, Gana, Senegal, Liberya, Mali, Burkina Faso gibi ülkelerden de alıcıların katılımının sağlanması görüşmelerin verimini arttıran bir etken olmuştur. Buna ilave olarak heyetimizin dönüş günü olan 12 Nisan Cuma günü firmalarımızın bir önceki gün görüştükleri veya ilave görüşme talep ettikleri Fildişi firmaları ile bireysel bazda görüşme gerçekleştirmeleri, somut iş birlikleri oluşturmak adına faydalı olmuştur.

Fildişi Sahili pazarının son üç yılda istikrarlı ve %7 gibi bir oranda büyüme sağlaması, ev ve mutfak eşyalarının yanında yapı malzemeleri ve gıda gibi farklı ürün gruplarında da ülkeyi Türk üreticiler için önemli bir pazar konumuna getirmiştir. Algılananın aksine ülkede kaliteli ürüne yönelik talebin fazla olduğu, Fransız ürünlerinin üst segment pazarda dominant olduğu görülmektedir. Fildişi pazarının istikralı ve büyümekte olan bir ülke, aynı zamanda diğer sahra altı ülkelerine geçiş kapısı olarak değerlendirilmesinin ev ve mutfak eşyaları sektörünün bölgeye ihracatını arttırmak için önemli olduğu düşünülmektedir.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 20

Alıcı firma: 28

Görüşme sayısı: 245

Etkinlik Katılımcıları

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter