Sektörümüze Açık Mektup : Pandemi ve Fuarlar

Sektörümüze Açık Mektup : Pandemi ve Fuarlar

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Mart 2020’den buyana ülkemizde de etkisini gösteren Covid19 pandemisi hem sağlık hem de ekonomi alanında birçok problemi beraberinde getirdi.  Sektörün Nisan ve Mayıs ayı ihracat rakamları %50 ler seviyesine düşmesine karşın, Haziran ayındaki toparlanma hepimiz için umut verse de ihracat pazarlarımızdaki vakaların halen devam ediyor olması önümüzdeki dönem için de belirsizliklerin devam edeceğini gösteriyor.

Bildiğiniz gibi, sektör olarak ihracat yoğun olarak faaliyet gösteriyor ve gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışı fuarlara, heyetlere katılım ve bireysel müşteri ziyaretleri yolu ile ticaretimizi arttırmaya çalışıyoruz.  Bu nedenle, Avrupa, Amerika ve Asya’da düzenlenen fuarlar ile Türkiye’de düzenlenen uluslararası nitelikteki sektörel fuarlara ve heyetlere katılımlar bizler için çok önemli.

2020 yılı içinde Almanya’da düzenlenen Ambiente Fuarı’nın düzenlenmiş olmasına karşın Mart ayında planlanan “The Inspired Show Chicago”, Nisan ayında planlanan “Hong Kong Housewares Show” ve Haziran ayında planlanan “Tendence” fuarları 2021 yılına ertelendi. Bu ertelemelerin beraberinde gelen seyahat kısıtlamaları nedeniyle, aday müşterilerimiz ile iletişimin kesilmesinin ticaretimizi etkilediği bir gerçek.

Tüm sektör gibi, EVSİD olarak bizler de hem yurt dışında hem de yurtiçindeki fuarların bir an önce faaliyete geçmesini, standlarımızın tekrar eski canlılığına kavuşmasını arzu ediyoruz. Ancak, hem sektörümüz hem de fuarcılık sektörünün süreçten olumsuz etkilenmemesi için Eylül ayında yapılması planlanan uluslararası nitelikli yurtiçi fuarlarımız ile ilgili kamuoyunun şeffaf ve doğru bir şekilde aydınlatılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Başarılı bir fuar organizasyonu için en az 6 ay öncesinde hazırlık çalışmalarına başlanması gerektiği, yabancı ziyaretçi sayısının ve niteliğinin katılımcılarımız açısından çok önemli olduğu tartışmasız bir gerçek.

Ekim ayında Çin’de düzenlenmesi planlanan Kanton Fuarı belirsizliğini korurken, Eylül 2020’de düzenlenmekte olan Maison Object, Spoga, Hostech Tusid, Evteks fuarları gibi hem yurt içi hem de yurtdışındaki organizasyonlar tarihlerini ötelemişken, ev ve mutfak eşyaları sektörü için önemli olduğunu düşündüğümüz uluslararası nitelikteki fuarlarımız ile ilgili olarak hem organizasyon şirketleri hem de fuarların destekleyicisi konumunda olan sivil toplum kuruluşlarımız ve ihracatçı birliklerimizin sektörümüzü şeffaf ve tarafsız bir şekilde bilgilendirmelerini beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizdeki uluslararası fuarları Eylül ve Ekim ayları içerisinde gerçekleştirecek isek, somut verilerle yapılan çalışmaların açıklanmasını, özellikle görüşlerine değer verdiğimiz sivil toplum kuruluşları ve ihracatçı birliklerimiz tarafından bu konuda kendi değerlendirmelerinin net bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını beklemekteyiz. Bu konuda öncülük ederek, EVSİD olarak 20-23 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Mega Show Hong Kong fuarına bu yıl Dernek olarak bir katılım olmayacağını net bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Buradaki amacımız katılımcı firmaların olası konstrüksiyon, nakliye ve diğer masraflarını henüz yükümlülük altına girmeden önleyebilmek ve pazarlama planlarını doğru bir şekilde yapmaları için firmalarımıza zaman tanımak. (2021 yılında Mega Show fuarını tekrar ve daha güçlü bir şekilde gerçekleştirebilmek için çalışmalara devam edilecek olmakla birlikte bu yıl yapılacak bir katılımın sağlıklı olamayacağına karar vermiş bulunuyoruz)

Sektörümüze en büyük zararı plansız değişiklikler, son dakika erteleme ve iptallerinin, daha da önemlisi başarısız organizasyonların vereceğini düşünüyoruz.  Temsil ettiğimiz tüm meslektaşlarımıza ve ülkemize karşı duyduğumuz sorumluluk çerçevesinde EVSİD olarak tüm sivil toplum kuruluşları ve ihracatçı birliklerimize bu zor süreci el ele vererek aşma konusunda gerekli her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu, bugün olduğu gibi gelecekte de yurt içinde düzenlenen uluslararası nitelikteki sektör fuarlarımıza destek vermeye devam edeceğimizi ifade etmek istiyoruz.

Saygılarımızla,
EVSİD Yönetim Kurulu

Paylaş: