Ocak-Kasım Sektör İhracatı Raporumuz Yayınlandı

Ocak-Kasım Sektör İhracatı Raporumuz Yayınlandı

Ev ve mutfak eşyaları sektörü pandemi döneminin yaralarını sarmaya devam ediyor. Kasım ayı sektör ihracatımız geçtiğimiz yıla göre %14.96 oranında arttı. Pandemi öncesinde tek haneli büyüyen ihracatımızın Ağustos-Kasım döneminde dört ay üst üste iki haneli büyümesi gerçekten büyük bir başarı.

2020 yılı Ocak – Kasım rakamları 2019 yılının verilerine ulaşmaya çok yaklaştığımızı gösteriyor. Tüm olumsuzluklara, iş kayıplarına, sipariş iptallerine ve son dönemdeki lojistik sıkıntılarına karşın ihracattaki 11 aylık daralmanın %2.7 de kalması bize 2021 için büyük bir umut veriyor.

Sektör ihracatımızı alt ürün grupları olarak incelediğimizde; plastik ev ve mutfak eşyaları kategorisinde geçtiğimiz yıla göre ihracatın %2.7 oranında arttığını, elektrikli ve metal grubunda %1 in altında kayıplarla dönemi kapattığımızı görüyoruz. Pandemi döneminden en çok etkilenen ürün gruplarımız kuşkusuz restaurant ve catering grubunun küçülmesine bağlı olarak ihracatları %20 lere yakın düşen cam ve seramik/porselen kategorisi.

Raporun detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Paylaş: