Ev ve Mutfak Eşyaları Şubat 2021 İhracat Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Ev ve Mutfak Eşyaları Şubat 2021 İhracat Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre hazırladığımız Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörü Şubat 2021İhracat Değerlendirme Raporumuza göre, sektör ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre %21 arttı. 2020 yılı Haziran ayından bugüne artış trendini devam ettirmekte olan sektör ihracatının 2021 yılında da üst üstte iki ay çift haneli büyümesi hepimiz için çok sevindirici.

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörün ihracatının %84 lük bölümünü Elektrikli küçük mutfak eşyaları, metal ve plastiklerden mamul mutfak eşyaları oluşturmakta. 2021 ilk 2 aylık dönem ihracatımızı bir önceki yılın ilk 2 ayı ile karşılaştırdığımızda toplamda yaklaşık %17 lik bir büyüme görüyoruz. En büyük artış %23,1 ile plastik ev ve mutfak eşyalarında olurken ikinci sırayı %22,8 ile elektrikli küçük mutfak aletleri, %18,5 ile metalden mamul sofra ve mutfak eşyaları almakta.

İhracat artışımız yanında artık birinci önceliğimiz birim ihracat rakamımızı yukarıya taşımak olmalı. Türkiye olarak 2020 yılı aylık bazda ihracat birim değerimizi incelediğimizde yılın başında 3.21$/kg iken 3.30$/kg ye ulaşmamız pandemi dönemindeki zorlu şartlara göre olumlu değerlendirilebilir. Ancak rakiplerimiz Polonya’nın ihracat birim değerini %29, Hollanda’nın %20 ve İtalya’nın %32 arttırması karşısında hep birlikte düşünmemiz ve farklı aksiyonlar geliştirmemiz gerekiyor. Daha fazla Ar-Ge yapmalı, tasarım ve markalaşma ile birim ihracat değerimizi yukarıya taşımamız gerekiyor.

Ev ve Mutfak Eşyaları Şubat 2021 İhracat Değerlendirme Raporu'nu aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz.

Paylaş: