Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörü Ocak-Temmuz İhracatı Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörü Ocak-Temmuz İhracatı Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında pandemi nedeniyle ihracatında büyük düşüşler yaşayan ev ve mutfak eşyaları sektörü Haziran ayından sonra Temmuz ayını da artışla kapadı.

2019 yılında 2.54 Milyar $ tutarında ihracat gerçekleştiren ev ve mutfak eşyaları sektörü bu yılın Nisan ve Mayıs aylarında %50 lere varan düşüşler yaşasa da Haziran ayında %33 ve son olarak Temmuz ayında %7.7 lik artışlar göstererek toparlanma sinyallerini güçlendirdi.

Böylece 2020 yılının ilk 7 aylık döneminde geçtiğimiz yıla göre düşüş %12 ye geriledi.

Ev ve mutfak eşyaları sektörü ihracatını alt ürün gruplarına göre incelediğimizde “Küçük Elektrikli Mutfak Eşyaları” Temmuz ayının artış şampiyonu

Temmuz ayı verilerine göre Küçük elektrikli mutfak eşyaları kategorisinde bir önceki yıla göre %19 oranında ihracat artışı gerçekleştirilmiş. Plastik ev ve mutfak eşyalarında bu oran %13 iken metal mutfak eşyaları kategorisinde %4.6 lık bir artış görülmekte. 2020 yılının ilk 7 aylık dönemini dikkate aldığımızda ise bu kez plastik ev ve mutfak eşyalarının pandemi döneminden görece diğer alt gruplara göre daha az etkilendiğini ve bir önceki yıla göre sadece %6.22 oranında düşüş yaşandığını görebiliyoruz.

Seramik, porselen ve camdan mamul sofra ve mutfak eşyaları ise kümülatif bazda %30 oranında düşüş yaşayarak en fazla etkilenen ürün grubu olmuş. Bu ürün grubundaki düşüşü ağırlıklı HoReCa sektörüne hizmet vermesi ve turizmde yaşanan keskin daralmaya bağlayabiliriz.

İhracatımızı alt ürün grupları bazında incelediğimizde önümüze çıkan bir diğer tablo ise 2020 ilk 7 aylık verilerine göre metal mutfak eşyalarında kategorisinde Çin’in ardından en fazla ihracat gerçekleştiren ülkenin Türkiye olduğunu, plastik ev ve mutfak eşyaları kategorisinde de benzer şekilde Çin ve ABD nin ardından üçüncü sıraya yerleştiğimizi görüyoruz. Ev ve mutfak eşyaları sektörünü genel olarak aldığımızda ise Fransa ve Hollanda’nın ihracatındaki düşüşler nedeniyle ilk 4 aylık veriler için olsa da Türkiye olarak 7. Sıradan 5. Sıraya yükseldiğimizi görmek sevindirici.

Mayıs ayı ihracat verilerine baktığımızda ise ABD nin ardından en az etkilenen ülkenin Türkiye olduğu açıkca görülmekte. İtalya ve ABD deki ihracatın seyrine göre ülke olarak Almanya’nın ardından üçüncü sıraya yükselmemiz de olası.

Detaylı raporu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Paylaş: