Invitation Only Latam 2022

Invitation Only Latam 2022
Başlangıç:

09 October 2022

Bitiş:

14 October 2022

Ülke:

Colombia

Şehir:

Bogota

Son Başvuru:

Tamamlandı

Derneğimiz tarafından URGE ve STH kapsamında düzenli bir şekilde ziyaret edilen Latin Amerika pazarına seyahat kısıtlarının kalkması ile birlikte uzun bir aradan sonra 9-14 Ekim tarihlerinde yeniden bir sektörel ticaret heyeti düzenlenerek Derneğimiz üyesi 40 firmanin katılımı sağlandı.

Dünya ev ve mutfak eşyalan ithalatının %4,1'ini gerçekleştiren Latin Amerika ülkeleri son 5 yıllık dönemde çift haneli büyümelere imza atmış, mercek altına aldığımız 15 ülke ise %50'lik büyüme ile 6.1 Milyar$'lık bir ithalat hacmine ulaşmış.

En büyük ithalat artışı Şili'de gerçekleşirken, Peru, Panama ve Kolombiya, Venezuela ve El Salvador'da %60 in üzerinde ithalat artışları gözlemlenmiş. Bahsekonu ülkelerin toplam pazar büyüklüğü 2021 yil itibanyla 6.1 Milyar$'a ulaşmasına karşın Türkiye olarak payımızın %1,3 gibi çok düşük bir oranda kalması, bununla birlikte özellikle pandemi döneminde Çin'in baskın olduğu pazarda ithalatçıların yeni tedarikçi arayışına girmiş olması Türk firmalarinin pazardaki şansını artırmış durumda. Bu itibarla, bölge alıcılarına ulaşabilmek amacıyla hedef 15 ülkeden alıcıların Kolombiya'da Türk üreticileri ile bir araya getirilmesi hedeflenerek Derneğimizce organizasyona start verildi.

Heyetimizin ilk günü Bogota'da yerleşik Alkosto, Tienda D1, Homecenter, Homesentry, Exito gibi perakende kanallari ziyaret edilerek pazardaki ürünler ve rakipler analiz edilmeye çalışıldı ve aynı akşam firmalarımız, Ticaret Müşavirimiz ve satınalmacı firmaların katılımı ile bir açılış kokteyli organize edildi. İkili iş görüşmelerine Kolombiya haricinde yakın komşu 14 farklı ülkeden 60 satınalmacı dahil olarak toplamda 954 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. İki günlük program süresince her katılımcı firmamiz ortalama 25 alıcı ile iş görüşmesi fırsatı buldu.

Gerek Kolombiya gerekse yakın komsu ülkelerden gelen alıcılar ile yaptığımız görüşmelerde de etkinlik ve Türk firmalarının sergiledikleri ürünlerin çeşitliliği ve Türk ev ve mutfak eşyaları sektörünün büyüklüğünden etkilendikleri gözlendi. Katılımcı firmalarımız ile yapılan değerlendirmede de özellikle Meksika, Şili gibi ithalatta ön sıralarda yer alan ülkelerden gelen nitelikli alıcılar ile görüşmelere diğer ülkelerden katılan alıcıların önemli derecede alım potansiyeline sahip oldukları ifade edildi.

Bu konuda ilk olarak Derneğimizce başlatılan ve alım heyeti ile sektörel ticaret heyet formatını bir araya getiren konseptin bölge alıcılarına erişim için önemli olduğu, bölgede etkin bir fuar olmaması nedeniyle bu oluşumun düzenli bir şekilde devam ettirilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmekte.

Etkinlik Katılımcıları

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter