Invitation Only Latam 2019

Invitation Only Latam 2019
Başlangıç:

13 June 2019

Bitiş:

14 June 2019

Ülke:

Kolombiya

Şehir:

Bogota

Son Başvuru:

Tamamlandı

Kolombiya, 2018 verilerine göre 270 Milyon$ tutarında ev ve mutfak eşyaları ithalatı gerçekleştirirken bunun %65 gibi bölümünü Çin’den gerçekleştirmektedir. Türkiye olarak ise bu ürün grubunda Kolombiya’ya ihracatımız oldukça sınırlı kalmakta, 2018 verilerine göre %0,47 pay ile en fazla ithalat yapılan ülkeler sıralamasında 18. sırada bulunulmaktadır. Benzer durum, Brezilya, Meksika, Ekvator, Guetamala, Peru ve bölgedeki diğer Latin Amerika ülkelerinde de gözlenmektedir.

Latam meeting

Latin Amerika geneli düşünüldüğünde pazarın büyüklüğü 5 Milyar$’ı bulmakta, Türkiye olarak ihracatımızın ise 55 Milyon$ ile sınırlı olduğu görülmektedir. Bu açıdan, dünya ev ve mutfak eşyaları pazarında 7. Sırayı alan Türkiye için Latin Amerika pazarı henüz keşfedilmemiş bakir bir bölge olarak düşünülebilir.

Bu bulgular ışığında, Kolombiya ve Latin Amerika ülkelerine yönelik olarak 2018 yılında Derneğimizin URGE projeleri çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz ikili iş görüşmeleri programının bu kez farklı ve URGE projesinde yer alamayan firmaların katılımı ile birlikte tekrarlanmasına karar verilmiş ve Bogota’nın Latin Amerika’daki diğer potansiyel ülkelerde yerleşik alıcılar için en kolay ulaşabilecekleri nokta olduğu düşüncesi ile ikili iş görüşmelerinin 2018 yılında olduğu gibi Bogota-Kolombiya’da gerçekleştirilmesi, ilave olarak diğer Latin Amerika’da yerleşik alıcıların da davet edilerek yoğun bir görüşme programı gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.

Öteyandan, etkinliğimizin Latin Amerika’da yerleşik alıcılara daha etkin duyurulması konusunda bölgenin en büyük havayolu firmalarından biri olan Avianca hava yollarının uçakta dağıtılan dergisinin Mayıs sayısına tam sayfa ilan verilmiş, etkinliğe özel bir web sayfası düzenlenmiş ve basın duyuruları için ayrıca bir PR firması ile çalışılarak ekonomi dergileri ve ilgili televizyonlarda etkinliğimizin haber olarak yer alması hedeflenmiştir.

Heyetimizin ilk günü her zaman olduğu gibi katılımcılarımızın Kolombiya’daki rakip firma ve ürünleri inceleyebilmeleri, pazarın yapısını yakından görebilmeleri amacıyla bir retail tour düzenlenmiştir. Bu retail tour sırasında Exito, Home Center, Home Sentry, Cachivaches gibi hem ev hem de mutfak eşyaları konusunda faaliyet gösteren zincir mağazalar ve toptancılar ziyaret edilmiş, ürün/fiyat analizi gerçekleştirmiştir. Retail tour sonrasında firmalarımız pazardaki kendi rakiplerini inceleme ve markalarını konumlandırabilecekleri pozisyonu belirleme imkanı bulmuşlardır.

Programın akşam bölümünde satınalmacı firmalar ile katılımcılarımızı bir araya getirmek amacıyla bir tanışma kokteyli düzenlenmiş ve kokteyle Bogota Büyükelçimiz Sn. Ece Öztürk Çil ve Ticaret Ataşemiz Türker Kocamış da katılım sağlamışlardır.

Bogota’da gerçekleştirilen iş görüşmelerine Kolombiya dışında diğer Latin Amerika ülkelerinden de alıcıların davet edilmesi sonrasında, iş görüşmelerinin yoğun olacağı dikkate alınarak toplantı programı 2 gün olarak planlanmıştır. Heyetimizin konakladığı Hilton Bogota Otelinin salonunda gerçekleştirilen iş görüşmelerinde her firmamız için sergileme üniteleri/raflar tahsis edilerek Türk ev ve mutfak eşyalarının en iyi şekilde sergilenmesine çalışılmıştır.

Adeta butik bir fuar kapsamında gerçekleşen görüşmelere; Arjantin, Brezilya, Panama, Uruguay, Peru, Paraguay, Ekvator, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, El Salvador ve Kolombiya dahil 12 farklı ülkeden toplam 40 alıcı firma kayıt yaptırmış ve ortalamada tüm firmalarımız 23 alıcı firma ile görüşme gerçekleştirmiştir. (21 katılımcı firma toplamda 482 görüşme)

İkili iş görüşmeleri sonrasında katılımcı firmalarımız ile yaptığımız değerlendirmede; özellikle programa katılan alıcı firmaların potansiyel olarak üst düzeyde oldukları, gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında sipariş aldıkları ifade edilmiştir. Ayrıca, Latin Amerika pazarı diğer ihracat pazarlarımızdan farklı olarak sürekli ilgi isteyen, mevcut alıcı kontaklarınız ile kesintisiz iletişimi gerektiren zor bir pazar olmasına karşın özellikle bu ikili iş görüşmelerinden çok memnun kalındığı ifade edilmiştir. Latin Amerika pazarında ev ve mutfak eşyalarına yönelik halen mevcut sektörel fuar olmaması nedeniyle bu etkinliğimizin 2020 yılında, artan ürün çeşidi ile birlikte, hediyelik ürünler ve belki de ev tekstili ile zenginleştirilerek tekrarlanmasının faydalı olacağı vurgulanmıştır.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 21

Alıcı firma: 40

Görüşme sayısı: 482

Etkinlik Katılımcıları

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter