Invitation Only Europe Warsaw 2022

Invitation Only Europe Warsaw 2022
Başlangıç:

05 April 2022

Bitiş:

08 April 2022

Ülke:

Poland

Şehir:

Warsaw

Son Başvuru:

Tamamlandı

Pandemi sonrası ilk olarak Fas pazarına yönelik gerçekleştirmiş olduğumuz sektörel heyetlerimizin ikincisi için lojistik avantajımızın bulunduğu Avrupa pazarı seçildi ve tüm Avrupa'dan alıcıları tek bir noktada toplama hedefiyle programımız Polonya'da gerçekleştirildi. 11-14 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenen organizasyona Derneğimiz üyesi 36 firmamız katıldı.

Polonya ev ve mutfak eşyaları ithalatının son 5 yıllık değişimine baktığımızda 2020 yılına gelene kadar istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğini ve son 5 yıllık dönemde %51 oranında büyüdüğünü görmekteyiz. Polonya pazarında Çin'in %32 lük bir pay olmasına karşın Türkiye Polonya ithalatında %3 pay ile altıncı sırada yer almakta. Son 5 yıllık dönemde de Türkiye'nin Polonya'ya ihracatinin %41 oranında, Polonya toplam ithalatındaki büyümenin altında büyümesi Pazar payımızı azaltmış durumda.

Polonya ev ve mutfak eşyaları pazarında en büyük ithalat kalemini %57,1 pay ile küçük elektrikli ev ve mutfak eşyaları oluştururken, metal mutfak eşyaları %20,9'luk pay ile 2., plastik ev ve mutfak eşyaları ise %11,1 pay ile 3. sırada yer almakta. Türkiye olarak ev ve mutfak eşyaları kategorisinde Polonya pazarına en fazla ihracatımız ise küçük elektrikli ev ve mutfak eşyaları grubunda olurken ikinci sırayı metal ev ve mutfak eşyaları ve üçüncü sırayı plastik ev ve mutfak eşyaları izlemekte.

Polonya pazarı ev ve mutfak eşyaları sektörü için önemli ve halen güçlü olduğumuz bir pazar olmasına karşın Polonya'da yapılacak iş görüşmelerine komşu ülke alıcıları da davet edilerek programın verimliliğinin arttırılması ve pazar payımızın arttirılması hedeflendi.

Heyetimizin ilk günü Varşova'daki ev ve mutfak eşyaları konusundaki zincir marketler ve alışveriş merkezleri ziyaret edilerek pazardaki ürünler ve rakipler analiz edilmeye çalışıldı, Makro Cash & Carry, Auchan, Arkadia Shopping Mall, Leroy Merlin ve Duka gibi zincirler ziyaret edildi. İki tam gün süren iş görüşmelerine ise Polonya haricinde yakın komsu 10 farklı ülkeden 43 satınalmacı dahil olarak toplamda 496 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Firmalarımız ortalamada 14.6 iş görüşmesine katıldı.

Avrupa pazarı her ne kadar ev ve mutfak eşyalan sektörü olarak ihracatımızın %50'sinden fazlasını gerçekleştirmekte olduğumuz güçlü bir pazar olsa da halen mevcut potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini düşünmekteyiz. Uzakdoğu menşeili ürünlere göre Türk ürünlerinin lojistik maliyet ve süre avantajı da dikkate alınarak pazardaki payımızın bu ve benzeri faaliyetler sonrası artacağı düşünülmektedir.

Etkinlik Katılımcıları