Fas Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

Fas Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti
Başlangıç:

21 January 2019

Bitiş:

24 January 2019

Ülke:

Fas

Şehir:

Kazablanka

Son Başvuru:

Tamamlandı

2017 yılı ev ve mutfak eşyaları ithalatı 260 milyon ABD$ düzeyinde gerçekleşen Fas’ın, son 4 yıllık dönemde ithalatını %37 oranında arttığı görülmektedir. Pazarda %46 ile en büyük payı Çin ürünleri almasına rağmen 2014-2017 döneminde Türk ürünlerinin ihracatı %62 oranında artmış ve pazar payı %17 ye yükselmiştir. Ağırlıklı olarak gazlı pişirme grubu ürünleri ihracatı gerçekleştirmekte olduğumuz Fas, sahra altı Afrika ülkelerine geçiş noktası olarak değerlendirilmekte ve bölgedeki istikrarlı ekonomik yapısı ile dikkat çeken Fas’a yönelik ihracatımızın yakın dönemde ürün çeşitlendirmesi ile birlikte daha da arttırılabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, Fransızca konuşulan Sahra Altı Afrika ülkelerine geçiş için önemi dikkate alınarak Derneğimizce Fas’a yönelik bir pazarlama faaliyeti gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Evsid Fas Ticaret Heyeti

21-24 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen organizasyon çerçevesinde P.tesi günü Fas-Kazablanka’ya varan heyetimiz için, 22 Ocak 2019 Salı günü Fas pazarını ve pazardaki rakip firma ve ürünleri inceleyebilmeleri amacıyla bir retail tour düzenlenmiştir. Retail tour un ilk bölümünde geleneksel dağıtım kanalı olan DarbOmar bölgesindeki büyük toptancılar ziyaret edilmiştir. Fas’lı alıcı firmalar ile yapılan görüşmelerde, Türk ürünlerinin marka imajı açısından Avrupa’lı rakipleri ile eşdeğer tutulduğu, kalite açısından beğenildiği ifade edilmiştir. Diğer taraftan Fas ile serbest ticaret anlaşmamız olmasına rağmen Fas tarafınca emsal fiyat uygulaması nedeniyle çelik pişirme grubunda kilogram başına 6$, Aluminyum pişirme grubunda ise 5$’lara varan ek vergiler uygulandığı ve bu durumun talebi negatif yönde etkilediği belirtilmiştir.

Retail tour un ikinci bölümünde ise modern kanallar ve zincir süpermarketlerden Espace Turquie, Marjane, Carrefour ve BİM ziyaret edilmiştir.

23 Ocak 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine Fas tarafından 61 firma katılım sağlamış ve toplamda 196 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir (Ortalama her firma 11.5 iş görüşmesi).

Fas, Türk firmalarının sıklıkla ziyaret ettiği bir pazar olmasına rağmen, geniş katılım ve profesyonel organizasyon nedeniyle iş görüşmeleri programına Fas’lı alıcılar tarafından büyük ilgi gösterilmiştir. Türkiye’nin ve Türk ürünlerinin imajının kuvvetli olması nedeniyle hem sayısal açıdan fazla sayıda, hem de nitelikli iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

Fas pazarı sürekli gelişme göstermekte ve Türk ürünleri açısından giderek büyümektedir. Bununla birlikte Fas, Fransızca konuşulan diğer Afrika ülkelerine geçiş noktası olarak düşünüldüğünde önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle, ülkede belirgin etkin bir uluslararası fuarın da olmaması dikkate alınarak, Fas pazarına yönelik bu tür pazarlama faaliyetlerinin 2-3 yıllık periodlarla tekrarlanması, Fas’lı firmaları Türkiye’ye davet ederek düzenlenecek alım heyetleri ile iş görüşmelerinin desteklenmesinin ihracatımıza olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 17

Alıcı firma: 61

Görüşme sayısı: 196

Etkinlik Katılımcıları