Fas Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

Fas Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti
Başlangıç:

21 January 2019

Bitiş:

24 January 2019

Ülke:

Fas

Şehir:

Kazablanka

Son Başvuru:

Tamamlandı

2017 yılı ev ve mutfak eşyaları ithalatı 260 milyon ABD$ düzeyinde gerçekleşen Fas’ın, son 4 yıllık dönemde ithalatını %37 oranında arttığı görülmektedir. Pazarda %46 ile en büyük payı Çin ürünleri almasına rağmen 2014-2017 döneminde Türk ürünlerinin ihracatı %62 oranında artmış ve pazar payı %17 ye yükselmiştir. Ağırlıklı olarak gazlı pişirme grubu ürünleri ihracatı gerçekleştirmekte olduğumuz Fas, sahra altı Afrika ülkelerine geçiş noktası olarak değerlendirilmekte ve bölgedeki istikrarlı ekonomik yapısı ile dikkat çeken Fas’a yönelik ihracatımızın yakın dönemde ürün çeşitlendirmesi ile birlikte daha da arttırılabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, Fransızca konuşulan Sahra Altı Afrika ülkelerine geçiş için önemi dikkate alınarak Derneğimizce Fas’a yönelik bir pazarlama faaliyeti gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Evsid Fas Ticaret Heyeti

21-24 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen organizasyon çerçevesinde P.tesi günü Fas-Kazablanka’ya varan heyetimiz için, 22 Ocak 2019 Salı günü Fas pazarını ve pazardaki rakip firma ve ürünleri inceleyebilmeleri amacıyla bir retail tour düzenlenmiştir. Retail tour un ilk bölümünde geleneksel dağıtım kanalı olan DarbOmar bölgesindeki büyük toptancılar ziyaret edilmiştir. Fas’lı alıcı firmalar ile yapılan görüşmelerde, Türk ürünlerinin marka imajı açısından Avrupa’lı rakipleri ile eşdeğer tutulduğu, kalite açısından beğenildiği ifade edilmiştir. Diğer taraftan Fas ile serbest ticaret anlaşmamız olmasına rağmen Fas tarafınca emsal fiyat uygulaması nedeniyle çelik pişirme grubunda kilogram başına 6$, Aluminyum pişirme grubunda ise 5$’lara varan ek vergiler uygulandığı ve bu durumun talebi negatif yönde etkilediği belirtilmiştir.

Retail tour un ikinci bölümünde ise modern kanallar ve zincir süpermarketlerden Espace Turquie, Marjane, Carrefour ve BİM ziyaret edilmiştir.

23 Ocak 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine Fas tarafından 61 firma katılım sağlamış ve toplamda 196 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir (Ortalama her firma 11.5 iş görüşmesi).

Fas, Türk firmalarının sıklıkla ziyaret ettiği bir pazar olmasına rağmen, geniş katılım ve profesyonel organizasyon nedeniyle iş görüşmeleri programına Fas’lı alıcılar tarafından büyük ilgi gösterilmiştir. Türkiye’nin ve Türk ürünlerinin imajının kuvvetli olması nedeniyle hem sayısal açıdan fazla sayıda, hem de nitelikli iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

Fas pazarı sürekli gelişme göstermekte ve Türk ürünleri açısından giderek büyümektedir. Bununla birlikte Fas, Fransızca konuşulan diğer Afrika ülkelerine geçiş noktası olarak düşünüldüğünde önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle, ülkede belirgin etkin bir uluslararası fuarın da olmaması dikkate alınarak, Fas pazarına yönelik bu tür pazarlama faaliyetlerinin 2-3 yıllık periodlarla tekrarlanması, Fas’lı firmaları Türkiye’ye davet ederek düzenlenecek alım heyetleri ile iş görüşmelerinin desteklenmesinin ihracatımıza olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Rapor

İstatistik

Türk katılımcı: 17

Alıcı firma: 61

Görüşme sayısı: 196

Etkinlik Katılımcıları

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter