Evsid Connect Morocco 2022

Evsid Connect Morocco 2022
Başlangıç:

15 March 2022

Bitiş:

18 March 2022

Ülke:

Morocco

Şehir:

Casablanca

Son Başvuru:

Tamamlandı

Pandemi ile birlikte 2021 yılında online ortama taşıdığımız "Sanal Ticaret Heyetleri" sonrasında 2022 yılının ilk fiziki heyetini Kuzey Afrika ve Sahra alt ülkelerine açılmak için en önemli nokta olan Fas'a yönelik olarak gerçekleştirdik. 15-18 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenen organizasyona Derneğimiz üyesi 25 firmamız katıldı.

Bildiğiniz gibi Fas, ülkemiz için önemli pazarlardan biri konumunda ve yıllık 260 Milyon$Iık ev ve mutfak eşyaları ithalatının %46lık bölümünü Çin'den tedarik etmekte. Türkiye olarak %17 pazar payı ile Fas'in ikinci büyük tedarikçisi konumundayız. Fas %34 ile en fazla metal mutfak grubu ürünleri ithal etmekte, ikinci sırada ise %23 ile elektrikli ürün grubu gelmekte. Türkiye olarak ise Fas' a ev ve mutfak eşyalan ihracatımızın % 50 lik bölümü metal mutfak grubu, %19'u elektrikli %18 de plastik ev ve mutfak eşyaları kategorisinde gercekleştirilmekte.

Türk ürünleri Fas pazarında iyi bir paya sahip bulunmakta. Plastik ev ve mutfak eşyaları kategorisinde %45 ile pazar lideri, metal mutfak eşyalarında %30 ile ikinci sırada bulunan Türk ev ve mutfak eşyalari sektörü, cam ve seramik grubunda da pazarda üçüncü büyük oyuncu konumunda. Heyetimizin 15 Mart Salı günü Fas-Kazablanka'ya varışından sonra 16 Mart Çarşamba günü Kazablanka Ticaret Müşavirimiz Sn. Mehmet Elbir tarafından Fas pazarı ve pandeminin etkilerine ilişkin katılımcı firmalarımıza bir bilgilendirmede bulunulmuş, Derneğimizce de Fas pazarı, katılımcı Faslı firmalar ve görüşme çizelgelerini içeren klasörler paylaşılmıştır.

Toplantının ardından Fas pazarını ve pazardaki rakip firma ve ürünleri inceleyebilmeleri amacıyla bir retail tour düzenlenmiş ve ilk bölümünde geleneksel dağıtım kanalı olan DarbOmar bölgesindeki büyük toptancılar, ikinci bölümde ise modern kanallar Marjane, Mr Bricolage, Kitea ve Carrefour zincirleri ziyaret edilmiştir.

İkili iş görüşmeleri konaklama yapılan Barcelo Ana Oteli Balo salonunda gercekleştirilmiş ve toplantılara Fas tarafından 61 firmanin katılımı sağlanmıştır.
Tüm gün süren görüşmeler sonunda toplamda 291 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir. (Ortalama her firma 12.7 is görüşmesi) Görüşmeler sırasında firmalarımıza Fransızca-İngilizce/Türkçe tercümanlar tahsis edilmiş ve is görüşmeleriyle ilgili iletişim problemi yaşanmaması sağlanmıştır.

Fas pazarı her ne kadar Türk firmaları tarafından sıklıkla ziyaret edilse de pandemi dönemi sonrasi yapılan ilk etkinlik olması nedeniyle oldukça fazla bir ilgi ile karşılaşılmış, firmalar arasında somut iş bağlantılarının kurulduğu gözlenmiştir. Etkinliğin butik fuar konsepti ile sergileme rafları ve ürün numuneleri ile gerçekleştirilmesinin ve katılımcı firma sayısının 20'nin üzerinde olmasının da etkinliğin başarısına olumlu etki ettiği düşünülmektedir.

Etkinlik Katılımcıları