Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Derneğimizce TİM’in açıklamış olduğu Eylül verileriyle hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporu’na göre Eylül ayı  sektör ihracatımız, 2020 yılının aynı ayına göre %25 oranında artarak 301 Milyon$ olarak gerçekleşmiştir. Temmuz ayında ihracat artışındaki yavaşlamanın Ağustos ve Eylül aylarında yerini tekrar yükselişe bırakması 2021 yıl sonu ihracatı için çok önemli.

Sektör ihracatımızı Ocak-Eylül bazlı incelediğimizde, ilk 9 aylık dönemde kümülatif bazda %43 büyüdüğünü görüyoruz.

Alt ürün gruplarına göre incelediğimizde ise elektrikli küçük ev ve mutfak eşyaları ile metal mutfak eşyalarının %70’e yakın pay ile sektörde lokomotif rolünü üstlendiğini söyleyebiliriz.

Pandemi döneminde birçok büyük zincirin Çin’den farklı pazarlara yöneldiği ve siparişlerini aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı kaynaklara yönelttiğini düşünüyorduk. Bu durum kısmen doğru olsa da ihracat rakamlarını incelediğimizde Çin’in hem 2019 hem de 2020 yıllarında pazar payını arttırdığını, %52 olan pazar payını 2021 Ocak-Nisan döneminde %57 ye yükselttiğini görüyoruz.

Çin’in ardından bu dönemde pazar payını en çok arttıran ülke Hollanda olurken Türkiye 2020 yılında pazar payını %2.4’e, sıralamadaki yerini de 8.liğe taşımış görünüyor. Sevindirici olan 2021 Ocak-Nisan verilerine göre pazar payımızın 2019 un da üzerine çıkarak %2.8 e yükselmesi.

Çin haricinde en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeleri incelediğimizde 2021 ilk 6 aylık verilerine göre Türkiye’nin çok az farkla da olsa ihracatta 5. Sıraya yükseldiğini görüyoruz. Dikkat edilirse ilk 3 ülke dışında Polonya, Fransa, ABD, Türkiye ve Hollanda’nın ihracat rakamları birbirlerine çok yakın ve ülke olarak bir üst lige çıkabilmek için ilk etapta İtalya’nın ihracatını geçmemiz gerekiyor.

Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporu'na aşağıdan erişebilirsiniz.

Paylaş: