Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporumuz Yayınlandı

Derneğimizce TİM’in açıklamış olduğu Eylül verileriyle hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporu’na göre Eylül ayı  sektör ihracatımız, 2020 yılının aynı ayına göre %25 oranında artarak 301 Milyon$ olarak gerçekleşmiştir. Temmuz ayında ihracat artışındaki yavaşlamanın Ağustos ve Eylül aylarında yerini tekrar yükselişe bırakması 2021 yıl sonu ihracatı için çok önemli.

Sektör ihracatımızı Ocak-Eylül bazlı incelediğimizde, ilk 9 aylık dönemde kümülatif bazda %43 büyüdüğünü görüyoruz.

Alt ürün gruplarına göre incelediğimizde ise elektrikli küçük ev ve mutfak eşyaları ile metal mutfak eşyalarının %70’e yakın pay ile sektörde lokomotif rolünü üstlendiğini söyleyebiliriz.

Pandemi döneminde birçok büyük zincirin Çin’den farklı pazarlara yöneldiği ve siparişlerini aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı kaynaklara yönelttiğini düşünüyorduk. Bu durum kısmen doğru olsa da ihracat rakamlarını incelediğimizde Çin’in hem 2019 hem de 2020 yıllarında pazar payını arttırdığını, %52 olan pazar payını 2021 Ocak-Nisan döneminde %57 ye yükselttiğini görüyoruz.

Çin’in ardından bu dönemde pazar payını en çok arttıran ülke Hollanda olurken Türkiye 2020 yılında pazar payını %2.4’e, sıralamadaki yerini de 8.liğe taşımış görünüyor. Sevindirici olan 2021 Ocak-Nisan verilerine göre pazar payımızın 2019 un da üzerine çıkarak %2.8 e yükselmesi.

Çin haricinde en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeleri incelediğimizde 2021 ilk 6 aylık verilerine göre Türkiye’nin çok az farkla da olsa ihracatta 5. Sıraya yükseldiğini görüyoruz. Dikkat edilirse ilk 3 ülke dışında Polonya, Fransa, ABD, Türkiye ve Hollanda’nın ihracat rakamları birbirlerine çok yakın ve ülke olarak bir üst lige çıkabilmek için ilk etapta İtalya’nın ihracatını geçmemiz gerekiyor.

Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Eylül 2021 Değerlendirme Raporu'na aşağıdan erişebilirsiniz.

Paylaş:

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter