Derneğimizce TİM tarafından açıklanan veriler kullanılarak hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Ağustos 2021 Değerlendirme Raporu’na yayınlandı

Derneğimizce TİM tarafından açıklanan veriler kullanılarak hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Ağustos 2021 Değerlendirme Raporu’na yayınlandı

Sektörümüzün Ağustos ayı ihracatı, 2020 yılının aynı ayına göre %39 oranında artarak 281 Milyon$ olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz ay bayram tatilinin de getirdiği kayıpla artış hızı kesilen ihracatımızın Ağustos ayında yeniden artış trendine girmesi yıl sonu hedeflerine ulaşabilmek için de önemli. Hatırlayacağınız gibi, yılın başında yapmış olduğumuz çalışmalarda yıl sonu hedefini 3.4 Milyar$ ihracat ve 4$/kg ihracat birim fiyatı olarak belirlemiştik.

Ev ve mutfak eşyaları sektörü ihracatını Ocak-Ağustos bazlı incelediğimizde ihracatın ilk 8 aylık dönemde %46 büyüdüğünü görüyoruz. Son 10 yıllık dönemde %26 büyüyen sektörümüz için sadece 8 aylık dönemde böylesine bir artışı yakalamak gerçekten bir başarı. Bu artışı bir ölçüde emtia fiyatlarındaki artışa bağlasak da yurtdışı talebin artması, siparişlerin Asya’dan Türkiye ve Avrupalı üreticilere kayması en büyük neden aslında. Nitekim 2019 yılında Avrupa’nın ihracatımızdaki payı %55 iken 2020 yılında %58 e yükselmesi de bunu göstermekte.

Alt ürün gruplarına göre incelediğimizde de elektrikli küçük ev ve mutfak eşyalarının lokomotif rolünü devam ettirdiğini, seramik/porselen alanında yapılan yeni yatırımlar ile en fazla artışın bu ürün grubunda gerçekleştiğini görüyoruz.

Türkiye, ihracat hacmi olarak değerlendirildiğinde 2020 Trademap verilerine göre Polonya’nın ardından küresel bazda 8. sırada  yer alırken 2021 yılı ilk 5 aylık verilerine göre hem Polonya hem de Fransa’dan daha fazla ihracat gerçekleştirmiş görünüyor. İhracat artışı yanında rakiplerimizin önüne geçmek ayrıca sevindirici bir gelişme.

Bununla birlikte miktar bazında baktığımızda ise Türkiye 852 Bin Ton ihracatı ile Çin’den sonra 2. büyük ihracatçı konumunda. İhracat birim  kg rakamlarını yukarıya çekebildiğimizde değer bazında da ikinci sıraya yükselebiliriz.

Ev ve Mutfak Eşyaları İhracatı Ağustos 2021 Değerlendirme Raporu'nu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Paylaş: