Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Kasım 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Kasım 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

Rapor’a göre, ev ve mutfak eşyaları sektörü Ocak-Kasım ihracatı kümülatif bazda %37 büyüme sağlayarak 3.1 Milyar $’a ulaştı. İlk kez 3 Milyar $ sınırını geçen sektör ihracatının lokomotifi yine “Elektrikli Küçük Mutfak Aletleri” ile “Metal Sofra ve Mutfak Eşyaları” oldu.

Yine bir ilk olarak elektrikli grubu ihracatı 11 aylık dönemde olmasına rağmen 1 Milyar $ sınırını aştı. 12 aylık bazda metal mutfak eşyaları grubunun da benzer şekilde 1 Milyar $ sınırını aşacağını söyleyebiliriz.

Pandemi öncesi ve 2020 yılı ihracat rakamlarını aylık bazda incelediğimizde, Kasım ayında ihracatımızın  genelde küçük bir oranda düştüğünü ve ardından Aralık ayında tekrar artışa geçtiğini görüyoruz.  Kasım ayında sevindirici olan geçtiğimiz yılların aksine ihracatın yeniden artış trendine girmiş olması. Geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre %25 artış sağlayan sektör ihracatı Aralık ayında da beklenen artışı sağladığı takdirde yeni rekorlar görebiliriz.

Çin ihracat verilerini aylık bazda Temmuz ayına kadar açıkladığı için Çin dışındaki 9 büyük ihracatçının Ocak-Ağustos verilerini incelediğimizde, beklendiği şekilde Türkiye pazardaki ağırlığını arttırarak Polonya’dan sonra Fransa’yı da geçerek en fazla ihracat yapan ülkeler sıralamasında 6. sıraya yerleşti. Eylül verilerinin daha da iyi olduğunu bildiğimizden yıl sonuna kadar ABD’yi de geçerek 5. sıraya yerleşmek sürpriz olmayacaktır.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Kasım 2021 Değerlendirme Raporu'nu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Paylaş: