Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Ekim 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Ekim 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

Rapor’a göre, sektör ihracatımız Ekim ayında  hız kesse de iki haneli büyüme trendini devam ettirdi. Ekim ihracatı 2020 yılının aynı ayına göre %10,8 oranında artarak 295 Milyon$ olarak gerçekleşti. Son iki yılda ihracat artışının yüksek olduğu Ekim ayında ihracatın hız kesmesi uyarıcı olsa da, yıl sonu performansımızı belirleyecek olan Kasım ayı ihracatı.

Ev ve mutfak eşyaları sektörü ihracatını Ocak-Ekim bazlı incelediğimizde, ilk 10 aylık dönemde kümülatif bazda %39 büyüdüğünü görüyoruz.

Alt ürün gruplarına göre incelediğimizde ise, her zaman olduğu gibi elektrikli küçük ev ve mutfak eşyaları ile metal mutfak eşyalarının %70’e yakın pay ile sektörde lokomotif rolünü üstlendiğini söyleyebiliriz. Bir diğer önemli nokta da, seramik/porselen grubunda yaşanan artış. İstikrarlı olarak ihracatını arttıran sektör, önümüzdeki dönemde cam ürün grubunun ihracatını zorlayabilir.

Çin ihracat verilerini, aylık bazda Nisan ayına kadar açıkladığı için, Çin dışındaki 9 büyük ihracatçının Ocak-Temmuz verilerini mercek altına aldık; genel olarak değerlendirmek gerekirse Almanya dışında diğer ülkelerin ihracatlarının birbirlerine yakın olduğunu, pandemi dönemi performansı ile Türkiye’nin Polonya’nın önüne geçtiğini görüyoruz. Tabloda gözükmemekle birlikte Ağustos ayı rakamlarına göre Türkiye’nin bir basamak daha yukarı çıkarak Fransa’yı geçtiğini söyleyebiliriz.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Ekim 2021 Değerlendirme Raporu'na aşağıdan erişebilirsiniz.

Paylaş: