Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Aralık 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Aralık 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

TİM tarafından açıklanan 2021 ihracat verileri kullanarak hazırladığımız Rapor’a göre;

2021 yılı sonu itibarıyla sektör olarak ihracatta hedeflediğimiz 3.4 Milyar $’lık rakama ulaşmış gözüküyoruz. Ocak-Aralık döneminde bir önceki yıla göre ihracatını %35 oranında arttıran sektörün itici gücü yine elektrikli küçük ev ve mutfak eşyaları ile metalden mamul sofra ve mutfak eşyaları oldu. Sektör ihracatı içerisinde %5’lik payı bulunan seramik-porselen sofra eşyası ise 2021 yılında ihracatını %73 ile en fazla arttıran ürün grubu oldu. Diğer dikkat çeken nokta, hem elektrikli küçük mutfak eşyaları hem de metalden mamul sofra ve mutfak eşyaları ürün grubunun 2021 yılı itibarıyla yıllık 1 Milyar$ ihracat sınırını aşmış olmaları.

Sektörümüzün Aralık ayı performansını değerlendirdiğimizde artış trendinin 2020 yılının aynı dönemine göre hız kesmesine rağmen ihracatın bir önceki döneme göre %10 oranında artarak 318 Milyon $ olarak gerçekleştiğini  görüyoruz. Yılın geneline baktığımızda Mayıs ve Temmuz aylarında aşağı yönlü hareket dışında ev ve mutfak eşyaları sektörü istikrarlı bir büyüme göstermiştir.

Ev ve mutfak eşyaları sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülkeyi incelediğimizde Ocak-Eylül dönemi itibarıyla Türkiye’nin ihracatının Fransa ve Polonya’yı geçerek 6.sıraya yerleştiğini görüyoruz. Çin ve Almanya dışında diğer ülkelerin ihracat rakamları arasındaki makasın daraldığını ve pandemi döneminde trader pozisyonundaki Hollanda’nın pazar payını arttırdığını söyleyebiliriz.

Tabloda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da Türkiye’nin net ihracat açısından  Çin dışında rakiplerinin önüne geçtiği. Avrupa ve diğer pazarlardaki satın alma grupları için Çin dışında akla gelen ilk tedarikçi ülke tartışmasız Türkiye. Bizlerin de üretici ve ihracatçılar olarak pozisyonumuzu iyi değerlendirerek daha karlı ancak servis odaklı olarak dış ticaretimizi şekillendirmemiz gerekiyor. Hiç olmadığımız pazarlara girmekten çekinmemeli, var olduğumuz pazarlarda daha da derinleşmeliyiz. 2022 yılını bu açıdan değerlendirdiğimizde sektörümüzün bir üst lige çıkması için bir başlangıç olabilir ve Çin ile Almanya’nın ardından ihracatta üçüncü sıraya yerleşebilir.

Detaylı raporu aşağıdan indirebilirsiniz.

Paylaş:

EN GENİŞ ÜLKE KATILIMI EN NİTELİKLİ ALICILAR ÖNCEDEN PLANLANMIŞ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SİZLERİ 7. INVITATION ONLY İSTANBUL ETKİNLİĞİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

İhracat ve pazarlama günümüzde bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Yeni müşterilere ulaşabilmek için pahalı stand masrafları ödemek, gereksizce büyük alanlar kiralamak ve pasif olarak müşterinin sizinle temasa geçmesini beklemek etkisini giderek kaybetmeye başladı. Artık eskinin fuarları hedef alıcıya ulaşmak için tek seçenek değil. Daha dinamik ve farklı stratejilerle bambaşka enstrümanları kullanmak elinizde.

İşte tam da bu nedenle biz EVSİD olarak bundan 7 yıl önce sizlerle birlikte Invitation Only etkinliğini gündeme getirdik. 21 ülkeden 36 alıcı ile başladığımız yolculuğumuzda 50 ülke ve 100 alıcıya ulaştık. Etkinliğimizi Hilton toplantı salonlarından Haliç Kongre Merkezi’ne ve nihayet 2024 yılında Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’ne taşıdık. 2024 yılında hedefimiz 60 ülkeden toptancı, süpermarket, yapı market, züccaciye mağazası kategorisinde 200 nitelikli alıcıyı sizlerle buluşturmak.

INVITATION ONLY KONSEPTİ NEDİR?

Invitation Only sadece üretici ve marka sahibi firmaların katılabildiği bir organizasyon. Etkinlik için bir web sayfamız var ve yurt dışındaki önemli alıcılara ulaşarak davetlere başlıyoruz. Etkinliğe kaydolacak firmaları Komitemiz ile birlikte değerlendirip eliyoruz, görüşme taleplerini alıyoruz. Amacımız her katılımcı firmamızı Invitation Only süresince maksimum sayıda alıcı ile buluşturmak.

Tüm başvurular alındıktan sonra etkinlikten bir hafta önce sizlerle alıcı listelerini ve görüşme tablonuzu paylaşıyoruz. Görüşmelere hazırlanmak için bir haftalık süreniz oluyor. Ardından etkinlikten bir gün önce ürünlerinizi Lütfi Kırdar salonlarına getirip sizler için hazırlanmış stantlardaki raflarınıza dizilimini gerçekleştiriyorsunuz. İki gün süren programda 20 şer dakikalık ikili iş görüşmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Görüşmelerin yoğunluğuna bağlı olarak aynı anda 2 veya 3 görüşme yapmanız da mümkün olabiliyor.

Tüm bunlara ilave olarak gün içinde kahve molaları, öğle yemekleri ve diğer sosyal aktiviteler sırasında da alıcılar ile sürekli bir arada oluyor ve alıcı firmaları daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz.

HANGİ ÜLKELERDEN ALICILAR BEKLEMELİYİM?

Invitation Only İstanbul 7 kıtadan 60 ülke alıcısını sizlerle buluşturmayı hedefliyor. EVSİD olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yurt dışı etkinlikleri ve yurt dışı kontaklarımız aracılığıyla elde ettiğimiz veri tabanı sayesinde ABD, Latin Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve hatta Avustralya'dan alıcılar Invitation Only İstanbul 2024'te olacak.

ALICI KATILIMCI FİRMALAR BELLİ Mİ?

Alıcı firmalar için davetlere Ağustos ayında başladık. Geçtiğimiz senelerde Latin Amerika’dan D1, Ara, Pao de Azucar, De Prati, Avrupa’dan Edco, Woolworth, Jysk, El Corte Ingles, Zara Home, Bingo, Afrika’dan LabelVie, Marjane, Asya’dan Future Retail, Kareilla gibi büyük zincirleri İstanbul’da ağırladık. Bu yıl hedefimiz %70 oranda yeni alıcı firma olmak üzere 200 nitelikli firmayı İstanbul’a getirebilmek. Ancak katılımcı firma listemiz sizlerin katılımı ile belirlenecek, bu nedenle etkinlikten bir hafta önce tüm detayları ile alıcı firmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

KATILIM KOŞULLARI NEDİR ve KATILIM BEDELİNE NELER DAHİL?

  • 15m 2 Büyüklüğünde Sergileme Standı
  • 15m 2 Stand Konstrüksiyonu
  • B2B İkili İş Görüşmelerine Firmanızdan 2 Kişinin Katılımı
  • Tercümanlık Hizmetleri
  • 2 Gün Süresince Öğlen Yemeği ve İkramlar
  • Gala Yemeği Katılımı (2 Kişi)
  • Yurt dışı Tanıtımlar
  • Yurt Dışından Gelecek Alıcıların Yol, Konaklama Masrafları

TOPLAM 5.800€ + KDV

"INVITATION ONLY İSTANBUL KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?"

Invitation Only etkinliğinin sahibi tamamen sektörümüz ve hiçbir özel firma tarafından organize edilmiyor. Amacı sadece Türkiye'nin ev ve mutfak aksesuarları sektöründeki rekabet gücünü yurt dışı alıcılara göstermek, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ve iş varlığını öne çıkararak firmalarımızın ihracatına destek olabilmek. Amacı kar olmadığı için, sizlerin ödediği katılım bedelleri aslında tüm organizasyon masrafları ve satın almacıların Türkiye'ye getirilmesi için harcanıyor.

NASIL KATILABİLİRİM?

Katılım için linkte yer alan Katılım Sözleşmesi 'ni doldurarak firmanız imza sirküleri hükümlerine uygun olarak imzalanmış kaşelenmiş olarak imza sirküleriniz ve ilk ödemenin yapıldığını gösterir dekontla birlikte Derneğimize iletmeniz (Beyza Çınar, [email protected]) yeterli.

7. Invitation Only İstanbul etkinliğimizde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımızla,
Senem Sanal Sezerer
Genel Sekreter