Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Aralık 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

Derneğimizce hazırlanan Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör İhracatı Ocak-Aralık 2021 Değerlendirme Raporu yayınlandı

TİM tarafından açıklanan 2021 ihracat verileri kullanarak hazırladığımız Rapor’a göre;

2021 yılı sonu itibarıyla sektör olarak ihracatta hedeflediğimiz 3.4 Milyar $’lık rakama ulaşmış gözüküyoruz. Ocak-Aralık döneminde bir önceki yıla göre ihracatını %35 oranında arttıran sektörün itici gücü yine elektrikli küçük ev ve mutfak eşyaları ile metalden mamul sofra ve mutfak eşyaları oldu. Sektör ihracatı içerisinde %5’lik payı bulunan seramik-porselen sofra eşyası ise 2021 yılında ihracatını %73 ile en fazla arttıran ürün grubu oldu. Diğer dikkat çeken nokta, hem elektrikli küçük mutfak eşyaları hem de metalden mamul sofra ve mutfak eşyaları ürün grubunun 2021 yılı itibarıyla yıllık 1 Milyar$ ihracat sınırını aşmış olmaları.

Sektörümüzün Aralık ayı performansını değerlendirdiğimizde artış trendinin 2020 yılının aynı dönemine göre hız kesmesine rağmen ihracatın bir önceki döneme göre %10 oranında artarak 318 Milyon $ olarak gerçekleştiğini  görüyoruz. Yılın geneline baktığımızda Mayıs ve Temmuz aylarında aşağı yönlü hareket dışında ev ve mutfak eşyaları sektörü istikrarlı bir büyüme göstermiştir.

Ev ve mutfak eşyaları sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülkeyi incelediğimizde Ocak-Eylül dönemi itibarıyla Türkiye’nin ihracatının Fransa ve Polonya’yı geçerek 6.sıraya yerleştiğini görüyoruz. Çin ve Almanya dışında diğer ülkelerin ihracat rakamları arasındaki makasın daraldığını ve pandemi döneminde trader pozisyonundaki Hollanda’nın pazar payını arttırdığını söyleyebiliriz.

Tabloda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da Türkiye’nin net ihracat açısından  Çin dışında rakiplerinin önüne geçtiği. Avrupa ve diğer pazarlardaki satın alma grupları için Çin dışında akla gelen ilk tedarikçi ülke tartışmasız Türkiye. Bizlerin de üretici ve ihracatçılar olarak pozisyonumuzu iyi değerlendirerek daha karlı ancak servis odaklı olarak dış ticaretimizi şekillendirmemiz gerekiyor. Hiç olmadığımız pazarlara girmekten çekinmemeli, var olduğumuz pazarlarda daha da derinleşmeliyiz. 2022 yılını bu açıdan değerlendirdiğimizde sektörümüzün bir üst lige çıkması için bir başlangıç olabilir ve Çin ile Almanya’nın ardından ihracatta üçüncü sıraya yerleşebilir.

Detaylı raporu aşağıdan indirebilirsiniz.

Paylaş: